Rozhovory


Niemand

Tentokrát jsme vyzpovídali jednoho z nejdéle hrajících BS a to hráče Niemanda.

2020-11-14 00:00:00
obrazekBeat Saber hraješ už asi od roku 2018 a patříš tak mezi nejzkušenější hráče, kteří mají k této hře co říci. Jaký ty spatřuješ rozdíl mezi mapami které se hrály tehdy a které se hrají dnes ?
Ahoj, Beat Saber hraju od roku 2019, přesněji od března, takže aktuálně je to rok a kousek. Rozdíl mezi mapami, které jsem hrál tehdy a teď je hlavně v tom, že prvních téměř 100 hodin jsem hrál jen základní songy + music packy od Beat Games :D Až poté jsem přešel na custom, které jsou v mnoha ohledech jiné. Ať už způsobem hraní, tak rychlostí. Ale oproti začátkům se mi hlavně líbí větší výběr songů a možnost hrát 360° mapy, které jsou super, jen je málo těch opravdu dobrých 360°
obrazekV televizním pořadu na Prima Cool pod názvem „Replay.“ kam jsi byl pozván, jsi mimo jiné prozradil, že právě komunita okolo BS je to, co tě motivuje hrát dál. Myslíš si, že budoucnost Beat Saberu bude právě v jeho masovějším rozšiřování se co do počtu aktivních hráčů ?
Ano, zmínil jsem komunitu, protože je to hlavní, co mě motivuje hrát a věřím, že se bude rozšiřovat s tím, jak budou dostupnější VR sety pro další hráče. Už teď se objevuje nová konkurence a bez toho by to prostě nebyla taková zábava, alespoň z mého úhlu pohledu.
obrazekV TOP 10 v ČR se v tento čas tak trochu rozčeřily stojaté vody. Co na to říkáš? Vlastně i ty už dost dlouho patříš do špičky této skupiny
Myslim si, že je to dobře. Člověk potřebuje určitou motivaci, aby "neusnul na vavřínech". Samozřejmě bych byl rád, kdybych se dokázal dostat výše, ale zároveň jsem rád, že je tu teď tolik aktivních lidí, kteří se snaží dostat nahoru. Člověka to nutí hrát těžší a těžší písničky aby se udržel.
obrazekNázory na způsob hraní jsou dost rozdílné. Jako držení ovladačů (grip), vedení úderů, potažmo pohyb rukou a zápěstí. Ty hraješ zhruba půl roku s ovladači „Index“. Ovlivnilo hraní s nimi tvůj vzestup, nebo dopomohly k lepšímu hraní jen okrajově ?
Index ovladače určitě pomohly k tomu, abych hrál lépe, ale vím, že i bez nich může člověk hrát na opravdu vysoké úrovni. Při hraní BS jsem neměl zatím možnost vyzkoušet jiné ovladače než Vive a Index, ale víme, že mezi top hráči jsou i lidi bez Indexů.
obrazekTy už ses zúčastnil vícero turnajů. Který formát ti nejvíce vyhovuje ( krátkodobý, dlouhodobější, event ) a co si myslíš, že by v turnajích nemělo chybět a naopak, co chybí a mělo by se do nich zahrnout ?
Dlouhodobé (jako například online turnaje) jsou dle mě dobré v tom, že člověk si může vše líp naplánovat, víc trénovat v mezičase a zároveň i odpočívat. Krátkodobé (v hernách apod) jsou zase dobré v tom, že potkáš nové lidi, vidíš je, můžeš pokecat, jen jsou o něco náročnější na výdrž. V turnajích mi asi nic nechybí, spíš bych uvítal, kdyby se v rámci ČR posunuly na nějakou vyšší úroveň.
obrazekBeat Saber může hrát prakticky kdokoliv. Je celkem jedno, zda-li je mu 10 nebo 50 roků. Přesto, kde si myslíš, že začíná a kde končí hranice pro hraní na špičkové úrovni, pokud má určitý jednotlivec schopnost dosáhnout na pomyslný vrchol.
Těžko říct, kde je ta pomyslná hranice, možná 15 - 30/40??. Připadá mi, že mnoho opravdu mladých hráčů hraje skvěle, zároveň nemám moc přehled o věkovém složení top hráčů ve světě. V rámci ČR jsem v top 10 nejstarší, ale mám problémy se zády, které mě v určitých věcech omezují. A nebo jsem prostě už moc starý :D
obrazekPo téměř dvou letech hraní BS hraješ tak často jako ve svých začátcích, nebo už si dáváš delší intervaly a hraješ když je chuť a nálada ?
Zatím hraju rok a měsíc, snažím se hrát tak, jako na začátku tzn. denně alespoň hodinu. Ne vždy je to možné (práce, ale i práce okolo domu apod). Zároveň když vyjdou nějaké další hry (at už VR či non-VR), tak hraju i něco jiného a bohužel času už není na hraní tolik, jako dřív. Na druhou stranu pokud mám o víkendu čas, snažim se hrát víc než dvě hodiny.
obrazekJaroslav Beck při jedné přednášce na vysoké škole prohlásil, „ Modeři nám rozbili kód a naočkovali si BS. S každým updatem se jim to rozbije, protože my změníme náš kód“. Lze chápat, že nemohou podporovat skladby bez udělené licence pro BS. Myslíš si, že trocha vstřícnosti ze strany Beat games, třeba v částečné spolupráci by nezaškodila? Nebo je to prostě tak jak to je a vlak přes to nejede ?
V dnešní době je to všude samá právní klička a plně chápu Beat Games, že se snaží fungovat tak, aby je nikdo nemohl napadnout. Myslim sí, že v tom daleko víc, my jako běžní hráči vidíme. Podle mě se určitým způsobem snaží vyjít vstříc (přidání podpory custom songů; nové možnosti nastavení ovladačů, které se v minulosti řešili pluginem; nastavení barev... atd), ale jestli by mohli udělat i něco navíc už nedokážu posoudit.