Rozhovory


Kostkujmod ( Fate )

Velmi nás zajímal názor aktivního hráče, kterého lze zařadit do skupiny generačně starších. Jak on vnímá Beat Saber po sportovní stránce a tak trochu i té zdravotní a co na této hře vidí především jako pozitivum.

2021-04-21 00:00:00
obrazekPrvní co mě napadne, jsi o generaci starší než ti kteří hrají Beat Saber nejaktivněji, kluci a holky okolo 20 let, plus, mínus. Jak jsi se ke hraní Beat Saberu vlastně dostal a na jakých brýlích hraješ ?
Je pravda, že ta jedna generece sedí, narodil jsem se těsně před 1980. K Beat Saberu, ale i pár jiným hrám, jako třeba Minecraftu, nebo Crossoutu, jsem se dostal přes děti. Konkrétně na Beat Saber jsem osobně poprvé narazil v lednu 2019, to když jsem doprovázel nejstaršího syna a dceru na turnaj ve Fortnite ( to nehraji) a na této akci byla předváděčka i HTC Vive. Děti už měli VR nakoukané na YT, tak mě přesvědčili, že to musí mít a ať to zkusím. A hned co jsem si zkusil první song v BS (Country rounds), ihned jsem věděl, že tohle taky musím mít.
obrazekTato hra je založena především na vlastnostech, jako je postřeh, fyzička, rychlost zápěstí, koncentrace. Věkové hranice v tomto hrají určitě svoji podstatnou roli. Kde vidíš své rezervy pokud hraješ třeba tzv. svůj TOP. Nebo to vidíš úplně jinak?
Tak je pravdou, že na čím dál větší úroveň jsou určitě tyto vlastnosti potřeba. Určitě je i důležitá vlastnost a tou je vytrvalost. Sice jsem už starší, fyzička není co bývala, nicméně reflexy mi jakžtakž ještě slouží. A před rodinou jsem se velmi dlouhou dobu chlubil tím, že jsem nejlepší hráč stolního fotbálku co není v lize, než jsem se nechal přemluvit hrát. Takže práce zápěstím a pekelně rychlé reflexy pro mě nejsou věc neznámá. Vím, že ještě nejsem tam kde bych mohl být, ale k tomu je třeba ještě dost tréninku, abych řekl že víc to už nepůjde. Prozatím stále jedu spíš jen první pokusy než cvičení jedné mapy dokola. Mám šanci se ještě pár let pomalu se zlepšovat.
obrazekOsobně zastávám názor, že tento druh hry by mohl dost významně proniknout i napříč generacemi a to v případě, že by se virtuální realita rozšířila do domácností stejně tak, jako tomu kdysi bylo u PC.
Tak já jsem zástupce mezi generacemi. Ale třeba takový Adam Savage je důkazem toho, že i lidé o generaci starší jak já si BS velmi užijí.
obrazekPro mě například pravidelnější hraní Beat Saberu znamenalo citelné uvolnění zad, přestala pobolívat. Máš ty nějakou podobnou zkušenost, nebo naopak, jak mnozí říkají, ruce, zápěstí, ramena trpí ?
U mě je to neutrální, pohyb mi prospívá už nejenom kvůli věku ale i neutěšenému fyzickému stavu. Na druhou stranu, každý pohyb u mě znamená novou bolest :D. Rozhodně mi ale BS víc dává než bere a teď už vím, že se to nemá přehánět. Úrazů ze sportu ( Florbal, fotbal, stolní tenis, házená ) jsem si užil dost.
obrazekVe VR hraješ výhradně Beat Saber, nebo si rád vyzkoušíš i jiné tituly a věnuješ jim rovněž svůj hrací čas. A kterým ?
Bohužel, mám velkou rodinu a dům, takže když mi zbyde chvilka, tak hraji BS. Před cca půlrokem jsem si zkusil nějaké hry v Rec room. Taky jsem si zkusil Spidermana a nějaké horské dráhy. Mít víc času, určitě zkouším i víc věcí.
obrazekÚčastníš se právě probíhajícího turnaje CST, kde jsi se v kvalifikaci probojoval nad čáru, tedy mezi 3 plnohodnotné skupiny. Jak ti vyhovují vybrané mapy do duelů a vůbec celý dosavadní průběh turnaje ?
Bohužel se turnaj setkal zrovna s termínem, kdy jsem přebral nově koupený dům a čas věnuji stěhování. Takže moc nemůžu mapy hodnotit, hrál jsem je jen 2x. Abych pravdu řekl, vidím nějaké možnosti ke zlepšení, ale to asi přijde s časem, kdy se vše odladí. Když jsem organizoval podobně velký turnaj před 15 lety poprvé, taky to nebylo na 100% ono. Ale hlavní bylo, že si to jak účastníci, tak organizátoři užili. A CST si určitě všichni užívají.
obrazekNa 18-19.června 2021 je do PlayParku v Praze naplánováno Grand finále CST. Pojali jsme tuto událost zároveň jako největší setkání hráčů a přízniců Beat Saberu v České republice. Zúčastníš se i ty a třeba s celou svojí rodinou ?
Bylo by hezké se zúčastnit. Nicméně, zrovna na ten termín už mám jinou povinnost a to takovou, že se stanu otcem (už zase). Takže budeme doma očekávat, nebo zrovna chovat nejmladšího syna. Jinak rád s dětmi na podobné akce vyrazím.
obrazekOkolo Beat Saberu, jako případného budoucího esportu se hodně často mluví. Myslíš si, že mu právem patří taková pozornost ? Že by dokázal zaujmout diváky na velkých akcích a mistrovstvích ?
Zde není co rozmazávat. Ano, BS na to má. Ze všeho co jsem viděl ve VR nejvíc. Lepší VR esport hra není.