RozhovoryAvatar Herna

Tomáš Kadlec, marketingový ředitel Avatar Zone

Ačkoliv VR heren je po České republice poměrně dost, ne každá se může pochlubit výčtem služeb tak jako třeba právě Vy. Od nabídky široké škály herních titulů až po příslušenství ve formě trenažerů, nebo třeba právě i pořádaní soutěží pro veřejnost ve hře Beat Saber.
Snažíme se především, aby se u nás zákazníci cítili příjemně a měli pocit, že dostávají opravdu kvalitní servis. Samozřejmě trenažery F1, nebo třeba unikátní balanční přístroj Icaros jsou pro nás konkurenční výhodu a těší nás, že umíme nabídnout něco extra navíc. Každopádně ke komplexnímu zážitku z VR patří i servis, který dostanete na místě. Ten často rozhoduje o tom, jak o vás zákazníci mluví a odráží se i na kvalitě recenzí. A myslím, že právě díky tomu se držíme mezi hernami na špici. Nabídku her máme poměrně širokou, nicméně vždy to je o preferencích zákazníka. Každého láká trochu něco jiného. Někdo je více na akční žánry, někoho baví více sport, milovníci logických hádanek si zase užijou únikovky. No a Beat Saber? To je takový spojovatel lidí. Jednak je to určitě nejpopulárnější a nejhranější hra u nás. Zároveň je to soutěžní hra, která má ve světě status E-sportu. Proto se snažíme právě prostřednictvím zážitků v Beat Saberu lidi spojovat. Pořádáme turnaje v naší herně na Českomoravské, každých 14 dní postavíme plážový stand v Aqupalace, kde turnajem bavíme návštěvníky Akvaparku a také organizujeme turnaje na externích akcích. Každý z těchto turnajů má samozřejmě trochu jiný formát.
Není to tak dávno co jsme měli možnost Vás navštívit a mimo jiné se hovořilo i o Vaší další expanzi v podobě rozšíření se o novou hernu, v pořadí již třetí nemýlím-li se, ale také o akcích, kam sami za lidmi jezdíte a poskytujete jim tyto nevšední zážitky.
Je to tak. V současné době se poohlížíme po prostorech pro naši 3. hernu. Avatar herna na Českomoravské, kterou jste navštívili je naší první hernou a funguje od roku 2016. Je koncepčně uzpůsobená pro rodiny s dětmi, narozeninové oslavy, firemní teambuildingy a je taky vhodná pro pořádání turnajů. Pak máme Avatar Zone v Aquapalace Praha, která je vlastně jedinou VR hernou pod hladinou na světě. Avatar Zone přirozeně dotváří atmosféru akvaparku a funguje jako doplněk vodních atrakcí. Tomu odpovídá i výběr her a čas po který se návštěvník zdrží. Prostorem je hodně zajímavá i pro větší firemní akce. Pro třetí hernu chceme vytvořit unikátní koncept zábavy postavený na VR zážitcích, které zatím v ČR nejsou. Externí eventy patří mezi naše klíčové aktivity. Jedná se jak o teambuildingy, VIP party, tak např. o akce na míru, kdy jsme zákazníkům T-Mobile zpříjemnili čekání ve frontě tím, že se mohli zúčastnit zimních olympijských her ve VR. Nebo jsme třeba přijeli s virtuální realitou na otevření lyžařské sezony na Chopoku. Jezdíme také do škol, pro které máme vyvinutý vzdělávací program „Návrat ke škole hrou“ a zúčastnili jsme se i některých dobročinných akcí-např. na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby. Momentálně však řešíme především to, jak znovu nakopnout naši hernu na Českomoravské. Situace kolem Covidu nás hodně pozastavila. My se však nevzdáváme a rozhodně věříme, že do léta se vše vrátí do zajetých kolejích a budeme mít zase plno.
Na Facebooku máte stránku s velkým počtem sledovatelů, takže i potenciální zájemci mohou oslovit přímo Vás a nikdy nezůstanou bez odezvy. A právě i v době karantény na Covid-19, kdy herna zůstala uzavřena, vyšli jste zájemcům vstříc a celé VR sestavy jste zapůjčovali přímo až k nim domů.
Covid 19 pro nás znamenal kompletní zastavení příjmů. Museli jsme tedy hledat řešení, které by nám zajistilo alespoň částečnou kompenzaci příjmů. VR půjčovna se ukázala jako dobrý nápad, který během karantény přinesl zábavu do několika domácností. A stále funguje. Za to patří velký dík právě naší věrné základně fanoušků.
Fungujete rovněž jako kreativní laboratoř, která spojuje talentované tvůrce obsahu pro mixovanou realitu. Ta je všeobecně zatím tak trochu ještě v plenkách. Jenomže její rozšíření by určitě přineslo nejenom daleko větší divácký zážitek třeba právě pro ty lidi, kteří virtuální realitu nemají možnost si vyzkoušet, ale i pro ty, kteří rádi experimentují v propojení virtuální reality se skutečností.
Asi bych to nazval spíš jako kreativní platforma, nebo creator house. Ať nedochází k záměně s creative labem na vývoj nových aplikací. Je to čerstvý projekt, který je zatím v úplném počátku. Cílem by mělo být vytvořit pod střechou Avataru zázemí pro tvůrce, kteří budou mít možnost vytvořit si unikátní obsah ve virtuální realitě, skrze který se vyprofilují na trhu jako VR creators. Zároveň by náš creator house měl fungovat i jako platforma pro setkávání všech lidí, kteří sdílejí podobné vášně a zájmy. V oblasti videí z virtuální reality (s použitím technologií jako např. greenscreen, které umožňují promítnout hráče přímo do hry-tzv. mixed reality videa) je velký tvůrčí potenciál a myslím, že pro tvůrce je to určitá niche, jak můžou na přehlceném trhu gamingu prorazit. Spousta lidí tvoří herní video obsah, který následně publikují na Youtube nebo streamují na Twichi. Nicméně tohoto typu obsahu, tedy mixed reality videí je v ČR jako šafránu. Zatím máme za sebou jeden komornější streamerský meet up, kde se sešli dva streameři a také jednu LIVE STREAM SHOW s rapperským duem Mc Geyem a jeho producentem Krudanzem. Z této show vzniká postupně velmi neotřelý video průvodce hrou Half-Life:Alyx
Na začátku jsme se dotkli tématu Avatar herna a Beat Saber. Turnaj v této hře, mimochodem již třetí v pořadí, vyhlášený na měsíc březen 2020 byl stopnut právě kvůli nešťastné pandemii Corona viru a tedy odložen na dobu, kdy bude možné v této akci dál pokračovat. Chystáte třeba do budoucna turnaj podobného formátu, kde by jej bylo možné předvést i širšímu diváckému publiku?
Na turnaj bylo přihlášeno asi 40 lidí, nicméně pak jsme ho museli stopnout. Tohle byla krásná ukázka toho, jak Beat Saber spojuje lidi. Když jsme oznámili na sociálních sítích dočasné přerušení turnaje, přihlášení zájemci nás podporovali a těšili se, až se budou moc utkat po uklidnění situace. A během karantény se nás ptali, kdy bude další turnaj, že už se na to moc těší. Turnaj nakonec posuneme na konec června, až bude situace ještě o něco klidnější. A co se týče předvedení turnaje širšímu publiku…Tady bychom chtěli jít dvěma směry. Určitě se chceme spojit s vámi a již dobře zaběhnutý online turnaj, který pořádáte přenést do živého prostředí. Tak, abychom plnohodnotně naplnili kategorii Expert+ a mohli turnaj spojit třeba s exhibicí nejlepších hráčů v ČR. Další věc, které bychom se rádi věnovali je vytvoření týmu hráčů Avatar, kteří nás budou reprezentovat na mistrovstvích. V prosinci vznikla E-sportová organizace Entropiq, kam bysme rádi přihlásili náš tým, aby nás reprezentoval. Tento krok by mohl nastat s otevřením naší nové herny.
Žena hrající Beat Saber. Pokud se podíváme na takové video opravdu pozorně, zjišťujeme, že prvky v pohybu žen ( převážně rukou v kontextu s celým tělem ) při předvádění  této hry přinášejí i celkově nový výraz oproti různým tancům, cvičením a jiným pohybovým aktivitám. Myslíte si, že by toto zvláštní spojení zafungovalo i ve sféře reklamní, když větší část ženské tváře nahrazují VR brýle ?
Upřímně musím říct, že tohle spojení je hodně sexy. Pokud máte hezkou modelku, která ještě k tomu skvěle umí hrát Beat Saber, tak je to pastva pro oči. Tenhle styl digitálního storytellingu skutečně v marketingu funguje, což můžu potvrdit na základě našeho obsahového auditu. A to jak na sociálních sítích, tak třeba i pro obchodní partnery. Navíc se v tomto spojení ukazuje další přesah hry Beat Saber do fitness segmentu. A dokonce se tomu začali věnovat i výzkumníci z VR health institutu, kteří zkoumají pozitivní impakt virtuální reality na fyzické zdraví. Beat Saber je v této souvislosti hodnocen jako jedna z nejefektivnějších her. Výzkumnici změřili, že od vydání hry, bylo hraním Beat Saberu spáleno 4 639 374 000 kalorií. Což je přibližně stejné množství jako 9 mil. hodin aerobiku, nebo jako kdybyste 1405x oběhli planetu Zemi dokola.
Náš X-Team se soustředí převážně na sportovní Beat Saber a nesetkává se tak s názory lidí kteří VR vnímají spíše jako relax. Co Vás a většinu lidi kteří k vám přicházejí za zábavou tolik na virtuální realitě fascinuje a myslíte si, že ta její pravá budoucnost je teprve před námi ?
Především to, že se můžou ponořit do fascinujících virtuálních světů a zažít to, co by v reálném životě nezažili. Často u nás jde o prvo návštěvníky, kteří se s virtuální realitou nesetkali, nebo třeba o skupinku dětí, která se chce vyblbnout na oslavě narozenin. To jsou samozřejmě skupiny uživatelů, které mají odlišné preference zážitků než Váš X-team. Virtuální realita se neustále vyvíjí. Co se týče zábavního průmyslu, kam naše herna spadá budou určitě růst různé specifické imersivní zážitky – VR fotbal, E-sporty, Únikové hry. Poslední dobou sledujeme trend přechodu od individuálního hraní k multiplayer zážitkům, které jsou čím dál více populární. Multiplayer nabízí unikátní možnost prožít si zážitek spolu s kamarády či rodinou a posouvá zábavu ve virtuální realitě do sféry her typu Laser Game. I proto nabízíme v naší herně možnost kooperativního hraní a v naší nové herně se na tento koncept zaměříme ještě více.
Moc děkujeme že Jste nám věnovali svůj čas pro tento rozhovor a přejeme spokojenou a rozrůstající se klientelu, která se bude zároveň i ráda vracet k Vám do Avatar herny.
Děkuji moc. Já zase přeju hodně zdaru vašim aktivitám a budu rád, když se komunita kolem Beat Saberu bude rozrůstat. A třeba společnými silami Beat Saber u nás ještě povýšíme
xXIamCzechXx

Vyzpovídali jsme našeho z nejúspěšnějších hráčů „xXIamCzechXx“.

6.3.2020
Od kdy hraješ Beat Saber a co se ti na této hře nejvíce líbí?
Saber hraju od února 2019. Zpočátku mě na ní překvapila její jednoduchost a postupem času se mě na ni začalo nejvíce líbit to, že hratelnost této hry má nepřeberné množství úrovní, ve kterých nalézám stále nové a nové výzvy.
Jakými brýlemi jsi vybaven a na jakém PC hraješ?
Od začátku do dnes hraju s HTC Vive a od konce prosince 2019 používám controllery Index od Valve. Hraju přes notebook MSI Rider s procesorem I7, grafickou kartou GTX 1070, 16GB RAM.
Ve světovém žebříčku jsi právě na 38. místě, v ČR již delší dobu na prvním. Co obnáší udržet se tak vysoko a jak často hraješ?
Ne že bych hrál zrovna pravidelně, ale hraju hodně často. Někdy hodinu, dvě denně, někdy třeba i šest, sedm hodin, to pokud zároveň streamuju. Jsou ale i dny, kdy nehraji vůbec. Ovšem někdy začnu hrát a jakoby každá mapa, chyba za chybou a jsem schopný skončit i za patnáct minut.
Kdo tvou hru nejvíce ovlivnil, máš nějaký vzor?
Ano. Z počátku hraní jsem nejvíce pozoroval herní projev hráče AtomicX ( USA ). On byl takovým mým vzorem a dá se říct že je dodnes. Samozřejmě nemohu opomenout Silverhazeho ( Holandsko ). V mnohém mě pomohl a je to hráč, který nejenom že skvěle hraje, ale poradí se vším, od nastavení až po samotnou hru i v jednotlivých extra obtížných mapách.
Co tě při samotné hře dokáže nejvíce rozčílit a naopak zase pobavit.
Každá hraná mapa je trochu jiná a i když se mnohé paterny často opakují, jejich sled, rychlost a návaznosti bývají odlišné. Pokud jsem ve fázi, kdy mě patern doslova zabíjí ( Tinitus…Expert+ ), tam tak trochu běsním. A potom když v zápěstí nejenom píchá, ale když je celkově den blbec na Beat Saber. Pobavit mě dokáží diváci třeba na chatu při streamu, nebo když se na mě doma dívají a mají k mé hře obvyklé reakce.
Právě probíhající turnaj Czech Saber Tournament , jehož pořadatelský X-Team v čele s tebou jej spravuje, vznikl především tvojí zásluhou. Proč jsi se sám neúčastnil jako hráč a jak jsi sám spokojený s jeho dosavadním průběhem?
Na myšlenku uskutečnit tento turnaj mě přivedla situace nedokončeného Vánočního turnaje 2019, který byl za jistých okolností stopnut a budoucnost BS začala být po této stránce celkem nejistá. Chtěl bych říct, že nejenom X-Team a já máme na CST hlavní zásluhu, ale jsou to také koordinátoři, kteří hodně svého volného času věnují zajišťování a vedení duelů a také všichni hráči, kteří se zúčastnili v tak velkém počtu. Sám jsem se neúčastnil z jednoho prostého důvodu. V té době, kdy CST již probíhalo jsem se účastnil BSL turnaje v rámci kontinetů. Samotná příprava CST zabrala opravdu hodně času a navíc mám před maturitou. Ta je prioritní. S průběhem CST jsem velmi spokojený. Menší zádrhele se vždycky někdy naskytnou, ale to při tak dlouhodobém formátu je pochopitelné a omluvitelné.
Tenhle turnaj skončí a co dál? Budeš pokračovat a navážeš jiným ? Třeba turnajem odlišného formátu, live eventem, či nějakou Beat Saber akcí?
O tom jsem zatím vůbec nepřemýšlel. CST není ani ve své půlce a já se zatím budu soustředit na to, aby se tento turnaj dovedl do zdárného konce a líbil se nejenom hráčům, ale i všem, kteří jej třeba sledují, nebo se na něj jen podívají. Pokud navážeme, asi to nebude hned, ale moc bych si přál, aby soutěží v BS přibývalo, přibývalo jeho hráčů a bylo se stále na co dívat a poměřovat se.
Poslední otázka. Abys vydržel někdy i ty dlouhé hodiny tréninku, musíš se kvalitně najíst. Co si po tréninku dáš nejraději ?
Tak to vím docela přesně. Drůbeží tlačenku s cibulí a octem. To bych mohl mít k večeři denně a vůbec by mi to nevadilo.
Siname

Ptali jsme se „Siname“, přední hráčky BS na Slovensku. Ochotně nám poskytla své odpovědi na našich pár otázek.

12.2.2020
Jaké byly tvoje začátky se hrou Beat Saber ?
Prvý krát som mala možnosť skúsiť Beat Saber na jednej akcii, no samotnú hru som už predtým poznala vďaka videám na YouTube. Hneď som si ho obľúbila! Vďaka tejto skúsenosti sa rozhodlo o kúpe vr headsetu a aj Beat Saberu.
Žen v tomto sportu je alespoň prozatím poskrovnu, ale ty už za sebou nějaké úspěchy máš. Jak se ti soupeří povětšinou s muži ?
Dobre:) nevadí mi to ale verím že báb časom pribudne.
S jakým vybavením a na jakém počítači hraješ ?
Hrám s HTC Vive a čo sa týka PC tak to je OMEN by HP Laptop 15-dc1003nc.
Na turnaji v Ostravě, kam se sjela dá se říci celá špička ČR jsi se umístila na krásném 2. místě. Co ti k takovému výsledku nejvíce dopomohlo ? Myslím tím, jsi ACC hráčka, nebo ti více vyhovují rychlejší a techničtější mapy ?
Ja by som sa veľmi nezaraďovala medzi ACC hráčov a baví ma skúšať rýchlejšie mapy, no káždemu príde rýchle niečo iné. Na turnaji sa hrali mapy ktoré som už poznala a neprišli mi veľmi rýchle, preto sa mi dobre hrali.
Kdo ti nejvíce fandí ?
Mamina:) zobrala ma aj na už spomínaný turnaj v Ostrave.
Vím, že jsi dlouho hrála základní mapy a až později jsi začala používat módy a přešla ke hraní custom map. Bylo to pro tebe jiné, nebo jsi pouze navázala a ten základ ti dopomohl k tomu, aby jsi se s různorodostí custom map vypořádala rychleji ?
Keď som začala skúšať costum mapy, bola som ešte stále v tom štádiu skúšania vyšších obtiažností a spoznávania máp. Preto som si na ne hneď zvykla.
Účastníš se turnaje CST ještě spolu s Botiq, jako jediní dva zástupci za Slovensko. Líbí se ti takovýto formát turnaje a máš v plánu se nadále zúčastňovat třeba i jiných, pokud to vzdálenost, čas a chuť dovolí ?
Áno, chcela by som sa zúčastňovať ďalších turnajov nielen, ale aj takéhoto formátu. Páči sa mi to, nakoľko to nie je ani časovo náročné a je to zábavné.
Jak by jsi ve zkratce zhodnotila Beat Saber, coby sport na Slovensku i v ČR ? Myslím tím turnaje, BS komunitu, kvalitu hráčů, platformu BS apod.
Turnajov zatiaľ nieje až tak veľa, práve preto mi prišiel CST ako parádny nápad. Na Slovensku BS nie je rozšírený tak ako v Čechách, no verím že časom pribudnú turnaje, hráči a hráčky. Viacerí hráči sú skvelí aj v porovnaní so svetovým rebríčkom. A čo sa týka komunity, mne sa veľmi páči ochota zo strany hráčov, presnejšie že poradia a pomôžu. A podľa môjho názoru komunita speje k dobrému L Vďaka za otázky, veľmi si to vážim :)
Uwu

Ptali jsme se našeho nejmladšího hráče „UwU“. Má v BS našlápnuto velmi dobře, takže nás zajímal i jeho pohled na BS po té soutěžně sportovní stránce.

6.4.2020
Ve svých dvanácti letech máš za sebou celkem rychlý vzestup v ČR žebříčku hráčů. Jak dlouho BS hraješ ?
Beat Saber hraju už asi rok a půl, koupil jsem si ho pár dní po jeho vydání na Playstation, a až do Vánoc 2019 jsem na Playstationu uhrál cca 110 hodin. Po Vánocích jsem už začal hrát na PC verzi, kde jsem doteď nahrál překvapivě také 110 hodin, takže na Beat Saberu mám celkem něco přes 200 hodin.
Nelze si nevšimnout toho, jak bravurně zvládáš i nejrychlejší a dost technické mapy. Zeptám se tě ale, trénuješ i samostatně acc, nebo to ponecháváš pouze na pozvolném zdokonalování se ?
Accuracy jsem netrénoval až do třetího poolu CST a protože mapy v tomto poolu vyžadovaly dobrou accuracy, tak jsem na ni začal dávat větší důraz. Jinak acc nějak přímo netrénuji.
Za dobu co hraješ, přišlo nějaké to údobí, kdy sis řekl, teď to nejde, nezlepšuji se, víc nedám ?
Za tu dobu jsem měl už hodně takových období, hlavně po přestupu na Vive.
Jaké brýle v kombinaci s PC na BS používáš?
Na Beat Saber a vlastně jakoukoli VR hru používám HTC Vive a Vive ovladače. Poslední dobou jsem ale přemýšlel nad koupí Index ovladačů, protože tracking ztrácím skoro každou hru.
Máš v BS nějaký svůj cíl kterého by jsi chtěl dosáhnout, nebo prostě jen hraješ a necháš se třeba překvapit, kam se až ta tvoje pomyslná laťka do budoucna posune ?
Zrovna teď je mým hlavním cílem v BS dostat se do top 10 v ČR, ale většinou moc na pp nehraju a snažím se nějaké těžké levely jen passnout. U těchto levelů překvapivě skoro vůbec tracking neztrácím.
Účastníš se turnaje CST. Za chvíli bude probíhat v pořadí druhý turnaj BSL. Je to možnost zahrát si nejenom se světovou špičkou, ale také nabrat zkušenosti, které určitě nejsou k zahození. Přemýšlel jsi o účasti ? .
O účasti v BSL jsem přemýšlel a viděl jsem hráče přihlášené do BSL s menším rankem než mám já. Ale turnaje se asi nezúčastním, protože mám již zmíněné problémy s trackingem.
Poznámka: Ptali jsme se před zahájením kvalifikací. UwU se nakonec zúčastnil, bohužel, do duelů nepostoupil.
Hodně mladí hráči dokáží překvapit svými výkony, jako například američan BCkill. Ten minulý rok střídal první místo světového žebříčku s Taichidesu z Japonska. Právě američanovi je stejně jako tobě. Máš ty nějaký takový svůj vzor ?
Já mám jako vzor amerického hráče AlexTheCutie, kterému je myslím také dvanáct let.
Kromě Beat Saberu, jaké další hry rád hraješ ? A chtěl by jsi o sobě ještě něco říci na závěr? Zájmy, koníčky?
Díky Beat Saberu mě začaly zajímat i jiné rhythm hry, takže kromě Beat Saberu hraju hlavně osu! mania, ale vůbec mi nejde.
MATA

Další z rozhovorů jsme zacílili na našeho nového koordinátora CST Maťu, který jen těsně prošvihnul registraci do tohoto turnaje.

4.5.2020
Jak dlouho Beat Saber hraješ a s jakými brýlemi ? Na streamu přeci jenom nejsi zase tak často k vidění.
Beat Saber hraju přibližně od konce prosince 2019. Ovšem zaujal mě již při vydání na trh. Velmi si užívám soutěživost, která zde probíhá. Hraji s Oculus Rift S. Dle mě se jedná o velmi kvalitní headset za rozumnou cenu. S trackingem jsem u něj zatím moc problémů neměl, ale uvidím co ukáže čas. Rozhodně v budoucnu přijde upgrade. Co se týče streamu, tak bych ho časem rád rozšířil o mixed reality.
To, že probíhá turnaj CST jsi se dozvěděl snad těsně po ukončení registrací. Kdybys to věděl o něco dříve, zúčastnil by ses taky jako hráč ?
V době registrací do CST jsem měl nahrán velmi malý počet hodin. Byla tak trochu smůla, že jsem si turnaje všiml až deset dní po ukončení registrací. Kdybych měl možnost se zúčastnit, tak bych do toho určitě šel.
Nedávno tě X-Team oslovil, zda-li by ses nechtěl zhostit role koordinátora v CST. Přijal jsi a nějaké odkoordinované duely už máš za sebou. Prý máš příjemný hlas a uklidňující projev. Myslíš si, že například komentování BS v jiném, třeba event turnaji,by bylo to co by ti sedělo ?
Koordinování duelů v CST mě velice baví a možnosti spolupráce na CST si velmi vážím. Nikdy jsem o komentování eventů nepřemýšlel. Ovšem jak se nedávno ukázalo, tak si tuto roli velmi užívám a řekl bych, že mi i docela sedí. Kdybych dostal nabídku na komentování nějakého eventu, s radostí bych ji přijal.
Jsi na krásném 12 místě žebříčku ČR. To už je pouze krůček do TOP 10. Není to tak dlouho, kdy právě UwU byl na 12. místě a při našem rozhovoru napsal „mým nejbližším cílem je TOP 10“. No a on už je celkem pevně usazený na třetí příčce. Chystáš také podobný nájezd ?
I když by se mi podobný "nájezd" na TOP 10 líbil, není to tak lehké, jak se zdá. Přede mnou se nachází deset aktivních hráčů a řekl bych, že musím nabrat ještě spoustu zkušeností. Čas ukáže, jestli se podívám do TOP 10.
Když hraješ, nebo zkoušíš hrát rychlé mapy s obtížnými paterny,, soustředíš se na to odehrát mapu bez chyb, nebo se zaměřuješ i na přesnost (acc).
U obtížných map mě jako první vždy zajímá jen to, abych ji prošel. Poté se věnuju hlavně zlepšování ohledně co nejmenšího počtu chyb. Přesnost trénuji na pomalejších mapách a ve většině případů se pak zlepšení projeví i u map rychlejších.
Jaký je tvůj názor, že ranked mapy které se dnes uvolňují, začínají být až nadmíru obtížné i pro TOP hráče světa. Je to záměr odhalit strop, nebo prostě celkem přirozený vývoj, který v sobě zrcadlí čím dál větší schopnosti a zkušenosti hráčů.
Podle mě je to dáno vývojem zkušeností hráčů. Učí se nové patterny a pokud hrají aktivně, tak mají i rychlejší reakce. Osobně mi tento postup vydávání rankedových map celkem vyhovuje. Přijde mi, že čím těžší mapy jsou, tím větší mají hráči touhu jí dohrát.
Byl jsi zúčastněný i BSL kvalifikace. Poměrně obtížné mapy a nahraná vysoká procenta ( myslím to byl něco okolo 91,25% pro postupovou 36 ) vyčlenila silnou postupovou skupinu. Jak se ti tyto mapy hrály a zkusíš další season BSL ?
I když jsem věděl, že konkurence v BSL bude velká, tak jsem se s radostí přihlásil. Mapy byly velmi obtížné a já jsem v té době prošel jen tři z pěti. Avšak jen ten pocit, že jsem se dokázal vypořádat s více než polovinou map, mě velice potěšil. Mám pocit, ,že díky kvalifikaci na BSL se mi zlepšilo čtení map a reakční schopnosti. Na další season BSL se těším a určitě se zúčastním.
Máš těsně před maturitou a tak svůj čas teď spíše věnuješ jejímu zdárnému dokončení. Budeš se i potom věnovat BS tak, jak jsi se věnoval doposud a výkonnost půjde stále nahoru?
Studium na maturitní zkoušku je vyčerpávající záležitost, ale i přesto u Beat Saberu trávím poměrně dost času. Po maturitě plánuji nastoupit na vysokou školu. Ovšem i přesto bych se rád Beat Saberu věnoval dál velmi aktivně a myslím si, že minimálně dvě hodinky denně se na Beat Saber najdou.
Niemand

Tentokrát jsme vyzpovídali jednoho z nejdéle hrajících BS a to hráče Niemanda.

16.4.2020
Beat Saber hraješ už asi od roku 2018 a patříš tak mezi nejzkušenější hráče, kteří mají k této hře co říci. Jaký ty spatřuješ rozdíl mezi mapami které se hrály tehdy a které se hrají dnes ?
Ahoj, Beat Saber hraju od roku 2019, přesněji od března, takže aktuálně je to rok a kousek. Rozdíl mezi mapami, které jsem hrál tehdy a teď je hlavně v tom, že prvních téměř 100 hodin jsem hrál jen základní songy + music packy od Beat Games :D Až poté jsem přešel na custom, které jsou v mnoha ohledech jiné. Ať už způsobem hraní, tak rychlostí. Ale oproti začátkům se mi hlavně líbí větší výběr songů a možnost hrát 360° mapy, které jsou super, jen je málo těch opravdu dobrých 360°
V televizním pořadu na Prima Cool pod názvem „Replay.“ kam jsi byl pozván, jsi mimo jiné prozradil, že právě komunita okolo BS je to, co tě motivuje hrát dál. Myslíš si, že budoucnost Beat Saberu bude právě v jeho masovějším rozšiřování se co do počtu aktivních hráčů ?
Ano, zmínil jsem komunitu, protože je to hlavní, co mě motivuje hrát a věřím, že se bude rozšiřovat s tím, jak budou dostupnější VR sety pro další hráče. Už teď se objevuje nová konkurence a bez toho by to prostě nebyla taková zábava, alespoň z mého úhlu pohledu.
V TOP 10 v ČR se v tento čas tak trochu rozčeřily stojaté vody. Co na to říkáš? Vlastně i ty už dost dlouho patříš do špičky této skupiny
Myslim si, že je to dobře. Člověk potřebuje určitou motivaci, aby "neusnul na vavřínech". Samozřejmě bych byl rád, kdybych se dokázal dostat výše, ale zároveň jsem rád, že je tu teď tolik aktivních lidí, kteří se snaží dostat nahoru. Člověka to nutí hrát těžší a těžší písničky aby se udržel.
Názory na způsob hraní jsou dost rozdílné. Jako držení ovladačů (grip), vedení úderů, potažmo pohyb rukou a zápěstí. Ty hraješ zhruba půl roku s ovladači „Index“. Ovlivnilo hraní s nimi tvůj vzestup, nebo dopomohly k lepšímu hraní jen okrajově ?
Index ovladače určitě pomohly k tomu, abych hrál lépe, ale vím, že i bez nich může člověk hrát na opravdu vysoké úrovni. Při hraní BS jsem neměl zatím možnost vyzkoušet jiné ovladače než Vive a Index, ale víme, že mezi top hráči jsou i lidi bez Indexů.
Ty už ses zúčastnil vícero turnajů. Který formát ti nejvíce vyhovuje ( krátkodobý, dlouhodobější, event ) a co si myslíš, že by v turnajích nemělo chybět a naopak, co chybí a mělo by se do nich zahrnout ?
Dlouhodobé (jako například online turnaje) jsou dle mě dobré v tom, že člověk si může vše líp naplánovat, víc trénovat v mezičase a zároveň i odpočívat. Krátkodobé (v hernách apod) jsou zase dobré v tom, že potkáš nové lidi, vidíš je, můžeš pokecat, jen jsou o něco náročnější na výdrž. V turnajích mi asi nic nechybí, spíš bych uvítal, kdyby se v rámci ČR posunuly na nějakou vyšší úroveň.
Beat Saber může hrát prakticky kdokoliv. Je celkem jedno, zda-li je mu 10 nebo 50 roků. Přesto, kde si myslíš, že začíná a kde končí hranice pro hraní na špičkové úrovni, pokud má určitý jednotlivec schopnost dosáhnout na pomyslný vrchol.
Těžko říct, kde je ta pomyslná hranice, možná 15 - 30/40??. Připadá mi, že mnoho opravdu mladých hráčů hraje skvěle, zároveň nemám moc přehled o věkovém složení top hráčů ve světě. V rámci ČR jsem v top 10 nejstarší, ale mám problémy se zády, které mě v určitých věcech omezují. A nebo jsem prostě už moc starý :D
Po téměř dvou letech hraní BS hraješ tak často jako ve svých začátcích, nebo už si dáváš delší intervaly a hraješ když je chuť a nálada ?
Zatím hraju rok a měsíc, snažím se hrát tak, jako na začátku tzn. denně alespoň hodinu. Ne vždy je to možné (práce, ale i práce okolo domu apod). Zároveň když vyjdou nějaké další hry (at už VR či non-VR), tak hraju i něco jiného a bohužel času už není na hraní tolik, jako dřív. Na druhou stranu pokud mám o víkendu čas, snažim se hrát víc než dvě hodiny.
Jaroslav Beck při jedné přednášce na vysoké škole prohlásil, „ Modeři nám rozbili kód a naočkovali si BS. S každým updatem se jim to rozbije, protože my změníme náš kód“. Lze chápat, že nemohou podporovat skladby bez udělené licence pro BS. Myslíš si, že trocha vstřícnosti ze strany Beat games, třeba v částečné spolupráci by nezaškodila? Nebo je to prostě tak jak to je a vlak přes to nejede ?
V dnešní době je to všude samá právní klička a plně chápu Beat Games, že se snaží fungovat tak, aby je nikdo nemohl napadnout. Myslim sí, že v tom daleko víc, my jako běžní hráči vidíme. Podle mě se určitým způsobem snaží vyjít vstříc (přidání podpory custom songů; nové možnosti nastavení ovladačů, které se v minulosti řešili pluginem; nastavení barev... atd), ale jestli by mohli udělat i něco navíc už nedokážu posoudit.